Jak vybrat kopyta
Tabulku velikostí kopyt najdete níže.
ENGLISH: Click here for an image with English instructions.
1. Postavte se na střed papíru a tenkým perem kolmo obkreslete chodidlo. Výsledkem by měla být jedna tenká čára. Nezapomeňte zaznačit klenbu.
2. Vepište reálnou délku nohy. Změříte ji měřidlem nebo se postavte ke zdi.
3. Narýsujte tenkou čáru od špičky k patě a změřte její délku. Délka obkresu vychází obvykle o pár mm delší než reálná délka.
4. Nejširší body obkresu spojte čarou a označte malým puntíkem. Naměřenou šířku obkresu vepište k čáře. Změřte také reálnou šířku.
5. OPK (=obvod prstních kloubů). Do třetice změřte toto nejširší místo celé dokola a připište do obkresu.
6. Změřte šířku paty na obkresu. Pokud máte šupleru, změřte patu pod kotníkem v nejširším místě.
• Na obkres a měření je nejvhodnější najít si čas večer, kdy jsou nohy více nateklé než ráno.
• Je potřeba měřit nohu zatíženou, tedy na ní stát, ne sedět.
• Pero (ideálně 0,3 Centropen) je potřeba držet kolmo k papíru (nepoužívat tlustou fixu).
• Vhodnější je, pokud vám nohu obkreslí a změří někdo jiný a ne vy sami. Vy máte za úkol rovně stát a rovnoměrně zatěžovat nohu.
• Před samotným měřením si prosím podle pravítka zkontrolujte, jestli nemáte krejčovský metr vytahaný.
Pokud byste nohu pouze obkreslili, vyšla by vám širší, než je ve skutečnosti. U kopyt je měřená jejich reálná šířka i délka (ne jen stélka, ale celá délka i se zaoblenou patou).
Délka - nejdůležitější míra. Je potřeba změřit reálnou délku. Kopyta vybíráte o trochu větší - s nadměrkem zhruba 8–12 mm. U bot, do kterých nebudete nosit ponožku obvykle stačí zhruba 7–9mm nadměrek (čím větší noha, tím větší nadměrek). U uzavřených bot, do kterých plánujete nosit i ponožky, je potřeba zhruba 8–12mm nadměrek. U dětí se obvykle počítá s 12mm nadměrkem.
Měřit můžete buď nějakým měřidlem (například Plus12 apod.) nebo se postavit patou ke zdi, udělat rysku u nejdelšího prstu a změřit tuto vzdálenost.
OPK - obvod prstních kloubů, tzn. obvod v nejširším místě nohy. Důležitý údaj pro rozhodování o řadě. Důležitější než šířka! Vyberte kopyto s OPK menším než noha o 0,5–1 cm.
Šířka - nejširší místo nohy. Změříte opět tak, že se postavíte nohou ke zdi (nebo něčemu kolmému) a uděláte rysku. Tímto způsobem zjistíte reálnou šířku nohy.
Pata - tedy šířka paty. Doplňkový údaj. Na kopytě je opět změřená reálná šířka paty, ne obkres. U uzavřených bot, které můžete utáhnout přes nárt, může být pata i širší, ale pokud chcete vyrábět balerínky, je vhodné vybrat kopyto, které je dostatečně úzké v místě paty, aby bota na patě dobře držela i bez pásků přes nárt. Svou nohu můžete změřit buď šuplerou pod kotníkem, nebo změříte šířku obkresu a odečtete zhruba 0,5 cm.
Nelekejte se, pokud vám vyjde menší velikost, než obvykle nosíte, vychází to tak všem. Je to pouze tím, že mám velikosti vyrobené takto posunuté. Důležité je řídit se měřením, ne "názvem velikosti". Naměřené rozměry se mohou oproti tabulce lišit o pár milimetrů. Pokud si nebudete výběrem jistí, ráda poradím.
Pokud vám některý rozměr vychází menší, kopyto si můžete tzv. naložit. Pokud váháte mezi dvěma velikostmi, doporučuji vzít tu menší - malé boty se dají zvětšit, ale velká bota se řeší hůř:)
Jak měřit? http://dareen.cz/jak-obkreslit-chodidlo/
Nemusíte měřit vše, co je ve videu. Abych vám mohla poradit s výběrem, stačí mi:
• RD - reálná délka
• OPK - obvod prstních kloubů
• RŠ - reálná šířka
• ŠP - šířka paty (obkres a ideálně i reálná šířka)
Upozornění - Rozměry dětské řady s ostrými hranami platí pro doprodejová kopyta.
Nová dětská řada má OPK asi o 1 cm větší!
Stále se nemůžete rozhodnout, které kopyto vybrat? Přečtěte si článek: https://www.dareen.cz/jak-vybrat-spravne-kopyto/
Nebo mi napište.
V případě potřeby si můžete kopyto tzv. naložit a tím zvětšit v místech, kde potřebujete (například kůží nebo tmelem). Návod zdarma je k dispozici zde:
Jaký je rozdíl mezi balerínkovým kopytem a kopytem na uzavřené boty? Obecně:
Balerínkové a balerínkové-široké kopyto - nepočítá se s nošením ponožek do balerín, proto je kopyto celkově drobnější, má nejen užší patu, ale i jinak "uzavřenou", aby balerínka na noze lépe držela, je nižší v prstové části. Určené případně i na slip-on.
Základní (nebo široké a pánské) kopyto - určené na uzavřené boty (zakrývající nárt), kde je možnost si botu dotáhnout pásky nebo tkaničkami a kde se počítá i s ponožkami, případně i s tlustými ponožkami.
Samozřejmě je potřeba měřit, už jsem dělala i balerínky na pánském kopytě a naopak i boty pro muže na základní řadě, nebo tenisky na balerínkovém kopytě. Pokud si nejste jistí s výběrem kopyta, klidně mi pošlete naměřené rozměry, ráda poradím.